Zapytaj
o ofertę

Aktualności

Efekty działania największej miejskiej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce

We Wrocławiu znajduje się działająca od ponad roku największa rozproszona instalacja fotowoltaiczna w Polsce. Instalacja jest rozlokowana na 35 wieżowcach, inwestycja była realizowana przez Spółdzielnie Mieszkaniową Wrocław-Południe. Łączna moc instalacji to 739 kWp.

Inwestycja, warta ponad 4,2 mln zł, została sfinansowana w ramach programu „Prosument”, przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niedawno Spółdzielnia Mieszkaniowa opublikowała raport, w którym podsumowuje efekty pracy instalacji. Wynika z niego, że instalacja wyprodukowała w ciągu roku o 60 MWh więcej energii niż było prognozowane, co łącznie dało 760 MWh energii elektrycznej. Instalacja zasila część wspólną budynków, którą zamieszkuje około 15 tys. osób, nadwyżki wyprodukowanej energii są oddawane do sieci. Oddane nadwyżki są rozliczanie przez system opustów, który polega na obniżaniu rachunków za energię elektryczną, którą mieszkańcy pobierają z sieci.

Instalacja zabezpieczyła mieszkańców przed 40 % podwyżkami cen za energię elektryczną, zwiększenie cen będzie dla mieszkańców odczuwalne tylko w 10 %.

Spółdzielnia planuje kolejne inwestycje w celu pozyskania energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii. Energia z fotowoltaiki ma być wykorzystywana do zasilania pomp ciepła, które będą produkować ciepłą wodę użytkową dla mieszkańców.