Zapytaj
o ofertę

Aktualności

Imponujący rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

Zaledwie w ubiegłym tygodniu o ustanowieniu nowego rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego poinformował amerykański producent SunPower. Teraz japoński Panasonic przebija go aż o 1 pkt proc.

Producent ogniw i modułów fotowoltaicznych z USA SunPower poinformował ostatnio o osiągnięciu nowego rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego na poziomie 22,8 proc.

Na ten wynik odpowiada teraz Panasonic, który poinformował o ustanowieniu nowego rekordu świata w zakresie sprawności krystalicznych modułów fotowoltaicznych na poziomie aż 23,8 proc. Ten wynik został osiągnięty w laboratoriach japońskiego instytutu AIST na próbce modułu o powierzchni 11 562 cm2, wykonanego w technologii HIT łączącej tradycyjną warstwę krzemową z warstwą krzemu amorficznego.

Japończycy w kwietniu ubiegłego roku ustanowili rekord sprawności na poziomie ogniwa fotowoltaicznego. Wyprodukowane przez nich ogniwo w technologii heterojunction osiągnęło w laboratorium sprawność 25,6 proc.

Teraz Panasonic może pochwalić się rekordem sprawności zarówno na poziomie ogniwa jak i modułu fotowoltaicznego.

Amerykańsko-japońska rywalizacja o prymat w zakresie sprawności tradycyjnych, krzemowych modułów fotowoltaicznych ostatnio mocno przyspieszyła.

Wcześniej Japończycy informowali w październiku 2015 r. o rekordowej sprawności pełnowymiarowego modułu fotowoltaicznego serii HIT na poziomie 22,5 proc. Ten moduł został wyprodukowany za pomocą technologii wykorzystywanych przy seryjnej produkcji. Natomiast moduł o rekordowej sprawności 23,8 proc. wyprodukowano w laboratorium.

Tymczasem SunPower przed ostatnim rekordem na poziomie 22,8 proc, ustanowionym pod koniec lutego br., w listopadzie ubiegłego roku poinformował o osiągnięciu sprawności swojego modułu na poziomie 22 proc., wcześniej, w kwietniu 2013 r. osiągnięto sprawność 21 proc., a w lipcu 2011 r. – 20 proc.

Potwierdzenie rekordowej sprawności modułu Panasonica na poziomie 23,8 proc. przez japoński instytut AIST. 

Źródło: gramwzielone.pl