Zapytaj
o ofertę

Aktualności

Rekordowa liczba dotacji na domowe instalacje OZE w Warszawie

Stołeczny magistrat informuje o przyznaniu w 2017 roku dotacji na ekologiczne inwestycje wartych w sumie 11,1 mln zł. W ubiegłym roku po raz pierwszy środki te można było wykorzystać na modernizację kotłowni. Najwięcej dotacji przyznano jednak na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii.

W 2017 roku mieszkańcom stolicy, przedsiębiorcom, wspólnotom mieszkaniowym i innym właścicielom nieruchomości Urząd m.st. Warszawy przynał 1460 ekodotacji na łączną kwotę blisko 11,1 mln złotych.

Spora część przyznanych dotacji jest związana z likwidacją pieców opalanych węglem. W sumie z budżetu miasta na wymianę sposobu ogrzewania wydano w ubiegłym roku niemal 2,2 mln złotych. Warszawiacy podpisali łącznie 279 umów dotacyjnych – 262 z nich na kwotę blisko 1,9 mln zł związane były ze zmianą źródła ciepła na opalane paliwem gazowym, a 17 na kwotę 322 tys. zł z przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Warszawscy urzędnicy wyliczają, że dzięki temu w ciągu 2017 roku ze stolicy zniknęło co najmniej 351 nieekologicznych źródeł takich jak piece węglowe czy kotły olejowe. Łącznie dofinansowane inwestycje dotyczą zmiany sposobu ogrzewania dla ponad tysiąca gospodarstw domowych.

Najwięcej inwestycji zrealizowano w Wawrze. Tam piece gazowe zastąpiły aż 77 palenisk na paliwo stałe. Drugie miejsce pod względem liczby wykonanych modernizacji kotłowni zajęła Wesoła – 34 inwestycje, a trzecie Białołęka – 32. Drugim elementem „dotacji piecowych” były projekty polegające na likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła i wykonaniu indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej. Najwięcej takich inwestycji przeprowadzono na Pradze-Północ – 6, dalej były Mokotów – 4 i Śródmieście – 3.

Obecnie trwa druga edycja naboru wniosków o dofinansowanie modernizacji kotłowni połączonej z likwidacją kotłów lub pieców węglowych. Warszawiacy mogą otrzymać dopłaty wysokości od 7 tys. zł do nawet 20 tys. zł. Udzielane wsparcie nie może jednak przekroczyć 75 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji.

Instalacje mają zostać przeprowadzone jeszcze w 2018 r. Aplikacje będą przyjmowane do 31 marca.

Najwięcej środków na OZE

Liczba wniosków na przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii w Warszawie co roku wzrasta. Stołeczny magistrat wylicza, że w 2016 r. zrealizowano 170 takich projektów, a w ubiegłym roku aż 546. Łączna kwota dofinansowania tych inwestycji przekroczyła 6,3 mln złotych.

Większość z tych inwestycji związana była z montażem instalacji fotowoltaicznych. Stołeczny magistrat wylicza, że w ubiegłym roku z miejskim wsparciem zrealizowano aż 461 tego typu projektów – za łączną kwotę 5,1 mln złotych. Liderem tych inwestycji był Wawer. Panele fotowoltaiczne pojawiły się tam na 132 nieruchomościach. Na Białołęce powstało 59 takich instalacji, a 45 na Ursynowie.

W Wawrze zainstalowano również najwięcej pomp ciepła. Na 44 tego typu inwestycje zrealizowane w ubiegłym roku aż 19 powstało właśnie w tej dzielnicy. Łącznie na zakup i montaż pomp ciepła przeznaczono ponad 871 tys. zł.

Miasto Warszawa dofinansowało również instalacje kolektorów słonecznych. Najwięcej powstało ich na Białołęce – 9. Kolejne powstały także w Wesołej – 6 instalacji i w Wawrze – 4. Łącznie zrealizowano 41 tego typu projektów na łączną kwotę ponad 306 tys. zł.

Program dotacyjny dla mieszkańców, którzy chcą wykorzystywać odnawialne źródła energii, jest prowadzony w stolicy od 2012 roku. Dotychczas udzielono na ten cel 980 dotacji, z czego ponad połowa dotyczy wniosków złożonych w ubiegłym roku. Łączna kwota przyznanych dotacji na ten cel przekracza 12,7 mln zł.
Źródło www.gramwzielone.pl