Zapytaj
o ofertę

Aktualności

Nawet do 85% dofinansowania na OZE dla spółdzielni

Ruszyły unijne dotacje dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Poziom dofinansowania w niektórych regionach sięgnie nawet 85 proc. kwoty inwestycji. 

W każdym z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych przewidziano realizację projektów z obszaru wykorzystania odnawialnych źródeł energii, których autorami i/lub beneficjentami są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Jako pierwsze swoje propozycje mogą składać jednostki z województwa zachodniopomorskiego. Ogłoszony przez urząd marszałkowski konkurs ruszył 31 marca br., a wnioski można składać do końca maja. W większości pozostałych województwach dokładne terminy startu kolejnych naborów nie są jeszcze znane. Poziom dofinansowania w większości regionów wynosi 85 proc. kwoty inwestycji.

Każdy z Regionalnych Programów Operacyjnych zawiera dość ogólne zapisy, co do zakresu i charakteru planowanych inwestycji. Zazwyczaj deklarowane jest wsparcie przeznaczone na budowę, modernizację bądź zakup wyposażenia służącego tworzeniu instalacji wykorzystujących OZE. W związku z tym, przed przystąpieniem do składania wniosku, warto dokonać analizy, jaki rodzaj inwestycji przyniesie najwięcej korzyści. OZE można bowiem stosować w wielu obszarach.

Najpopularniejszym modelem inwestycji w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji budynku, zazwyczaj na dachu. Produkowany przez nie prąd przeznaczony może być na zaopatrzenie części wspólnych, tj. na oświetlenie piwnic, klatki schodowej czy zasilanie windy. Systemy fotowoltaiczne są także alternatywą dla instalacji solarnych, które podgrzewają ciepłą wodę użytkową, ponieważ bojlery mają również zainstalowaną wkładkę elektryczną – komentuje Sławomir Reszke, prezes Opeus Energia.

Opeus Energia zwraca uwagę, że wraz ze wzrostem popularności OZE na rynku pojawiły się również dedykowane produkty bankowe, ułatwiające sfinansowanie inwestycji.

W tej chwili, bankowa oferta produktów finansowania OZE z różnego rodzaju wsparciem w zasadzie ogranicza się jedynie do kredytu z premią do ok. 20 proc. wartości wykorzystanego kredytu – tłumaczy Paweł Mazur z ANG Biznes. – Jest to spowodowane dość dużą liczbą programów samorządowych dla spółdzielni oraz wstrzymaniem programów linii dofinansowań dla banków przez NFOŚiGW. Jednak to dobry moment na tego typu inwestycje, ponieważ banki chętnie udzielają kredytów inwestycyjnych na instalacje OZE, a przy obecnym poziomie marż i poziomach WIBOR są one bardzo tanie.

Źródło:  gramwzielone.pl