Zapytaj
o ofertę

Aktualności

Wszyscy zrzucimy się na modernizację przestarzałych elektrowni. Rząd planuje podwyżki cen prądu

W przyszłym roku może nas czekać jedna z najwyższych podwyżek cen energii w historii – alarmuje Gazeta Wyborcza powołując się na informacje Instytutu Energii Odnawialnej. Wzrost rachunków grozi nam ze względu na zapisy procedowanego właśnie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).

Projekt nowego prawa przewiduje, że tzw. opłata przejściowa zawarta w naszych rachunkach za prąd zmieni się z 3,8 zł brutto miesięcznie do 8 zł, co oznacza wzrost o 106 proc. Środki z opłaty przeznaczane są na dofinansowanie koncernów energetycznych, które produkują prawie 90 proc. prądu z węgla.

Jeżeli propozycje pomyślnie przejdą proces legislacyjny i nowa ustawa wejdzie w życie, rocznie z tytułu opłaty przejściowej będziemy musieli zapłacić w sumie 96 zł, a kwota przewidziana na wsparcie energetyki opartej o węgiel będą dziesięciokrotnie przekraczać środki przeznaczone na rozwój OZE w Polsce. W uzasadnieniu do ustawy wskazano na „zmieniającą się sytuację na rynku energii elektrycznej związaną z długookresową tendencją spadku cen hurtowych energii”.

Zarządzaniem pieniędzmi z opłaty przejściowej ma zajmować się zależna od Skarbu Państwa spółka Zarządca Rozliczeń. Dotychczas środki z opłaty trafiały bezpośrednio do koncernów energetycznych jako rekompensata za nakłady związane z inwestycjami przed naszą akcesją do UE. Teraz pieniądze będą przeznaczane na przebudowę bloków energetycznych tak, by spełniały one „zaostrzające się normy ochrony środowiska”.

Jak zauważa Gazeta „rząd chce dosypać pieniędzy spółkom energetycznym, które powinny jego zdaniem budować w trybie pilnym nowe elektrownie węglowe, np. w Ostrołęce i modernizować przestarzałe – liczące średnio 40 lat – pozostałe siłownie”. Nie spełniające wyśrubowanych norm ochrony środowiska bloki energetyczne trzeba będzie w ciągu pięciu lat zamknąć, a to według Polski Sieci Energetycznych oznaczałoby, że w Polsce zabraknie prądu.

Trudną sytuację pogłębia fakt, że hurtowe ceny energii elektrycznej są w tej chwili na tyle niskie, że koncerny energetyczne nie mogą sobie pozwolić na modernizacje przestarzałych technologicznie elektrowni węglowych. Koszt budowy nowoczesnego bloku energetycznego może sięgnąć nawet 6 mld zł.

Sejmowa komisja energii i skarbu państwa ma wznowić prace nad projektem nowelizacji ustawy o OZE w nadchodzącym tygodniu.

Źródło: http://m.onet.pl/biznes/branze/energetyka,gn5t5r