Zapytaj
o ofertę

Aktualności

E.ON wprowadza na rynek domowe magazyny energii

E.ON już wkrótce zaoferuje domowe magazyny energii. To część strategii niemieckiego koncernu energetycznego, który restrukturyzując swój dotychczasowy model biznesowy, chce odejść od konwencjonalnej, scentralizowanej energetyki i skupić się bardziej na obsłudze swoich klientów, dostarczając im rozwiązania z zakresu OZE czy magazynowania energii.

Tworząc ofertę z zakresu magazynowania energii E.ON podjął współpracę z drezdeńską firmą Solarwatt, która już w ubiegłym roku wypuściła na rynek domowy magazyn energii o nazwie MyReserve.

Pojemność domowego magazynu energii Solarwatt, model MyReserve 500, ma wynieść maksymalnie do 11 kWh przy sprawności 93 proc. i DoD na poziomie 100 proc. Podana na stronie SolarWatt cena dla klienta końcowego, zawierająca VAT i koszty montażu, zaczyna się od 5,5 tys. euro w przypadku zestawu o pojemności 4,4 kWh. Solarwatt zapewnia, że jego magazyn energii może współpracować z każdym systemem PV złożonym z modułów krystalicznych lub amorficznych oraz dowolnego typu inwertera stringowego. Niemiecka firma daje 10-letnią gwarancję na baterie (do 80 proc. pojemności).

Pierwsze systemy magazynowania energii E.ON mają trafić na rynek w najbliższych miesiącach. Klienci E.ON, którzy zdecydują się na zakup domowego magazynu energii, otrzymają dodatkowo dostęp do aplikacji pokazującej bieżącą pracę domowego systemu fotowoltaicznego i magazynu energii.

– Coraz więcej naszych klientów chce się stać niezależnymi od energii z sieci. Razem z Solarwatt chcemy zaoferować im kompletne rozwiązanie, dopasowane do ich indywidulanych potrzeb. Chcemy zostać czołowym dostawcą magazynów energii w Niemczech – komentuje Bernhard Reutersberg z E.ON.

Niemiecki koncern energetyczny ocenia, że już w ciągu kilku lat niemal 100 proc. instalacji fotowoltaicznych będzie sprzedawanych w Niemczech razem z magazynami energii, a rynek na magazyny energii stworzą ponadto właściciele zamontowanych dotąd w Niemczech 1,5 mln instalacji PV.

Do sieci E.ON podłączone jest ok. 1/3 całkowitego potencjału działających w ramach niemieckiego systemu wsparcia systemów OZE, czyli ok. 96 GW. E.ON jest pod tym względem liderem wśród działających w Niemczech operatorów sieci.

W ostatnim czasie w Niemczech notowany jest szybki rozwój rynku domowych magazynów energii. Wynika to z faktu, że koszt produkcji energii z domowych instalacji fotowoltaicznych spadł znacznie poniżej kosztów zakupu energii z sieci, wobec czego atrakcyjną alternatywą staje się zakup domowego magazynu energii, w celu przechowania niewykorzystanej energii z własnej instalacji PV.

Dodatkowo rozwój rynku domowych magazynów energii w Niemczech jest wspierany przez niemiecki rząd, który ostatnio przedłużył realizowany od kilku lat program dofinansowania takich inwestycji. Do tej pory środki przyznane przez rząd w Berlinie od 2013 r. pozwoliły na sfinansowanie około 19 tys. domowych systemów magazynowania energii, generując inwestycje warte 450 mln euro. Więcej na temat zasad tego programu w artykule: Berlin wznawia dopłaty do domowych magazynów energii.

Źródło: gramwzielone.pl