Zapytaj
o ofertę

Aktualności

Nowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

Amerykański producent SunPower poinformował o osiągnięciu nowego rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego na poziomie 22,8 proc. Tym samym SunPower poprawił wcześniejszy rekord, który należał także do tej firmy.

Rekordowy wynik sprawności monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego z serii o nazwie SunPower®X-Series potwierdziła amerykańska federalna agencja National Renewable Energy Laboratory (NREL).

To kolejny rekord sprawności osiągnięty przez amerykańską firmę, która wyspecjalizowała się w produkcji wysokowydajnych ogniw i modułów PV.

W listopadzie ubiegłego roku SunPower poinformował o osiągnięciu sprawności swojego moduły na poziomie 22 proc., wcześniej, w kwietniu 2013 r. osiągnięto sprawność 21 proc., a w lipcu 2011 r. – 20 proc.

W ubiegłym roku do wyników osiąganych przez SunPower zbliżyła się związana z Elonem Muskiem firma SolarCity, która ma wkrótce uruchomić ogromną fabrykę wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych. SolarCity w październiku 2015 r. poinformował o osiągnięciu potwierdzonego przez NREL wyniku sprawności modułu monokrystalicznego na poziomie 22,04 proc.

SunPower zapewnia w komunikacie, że system fotowoltaiczny złożony z modułów X-Series o rekordowej sprawności może wyprodukować w okresie 25 lat przeciętnie o 70 proc. energii niż w przypadku wykorzystania modułów konkurencji o średniej sprawności 15-18 proc.

SunPower dodaje, że moduły z tej serii są adresowane zwłaszcza do inwestorów instalujących domowe systemy PV, w przypadku których do dyspozycji jest ograniczona powierzchnia. Do tej pory moduły SunPower wykorzystano już w ponad 0,5 mln domowych systemów PV.

W ubiegłym roku SunPower przedstawił nowy system fotowoltaiczny przeznaczony do wykorzystania na dachach o nazwie SunPower Helix (na zdjęciu). Amerykanie zapewniają, że dzięki ich rekordowo wysokiej sprawności oraz większej wytrzymałości i lepszym właściwościom pracy w wyższych temperaturach, nowy system fotowoltaiczny SunPower Helix ma zapewnić w ciągu 25 lat pracy aż o 60 proc. wyższy uzysk energii w porównaniu do tradycyjnych systemów PV.

SunPower chwali się rekordową gwarancją na swoje moduły, która zarówno w przypadku produktu jak i gwarantowanego uzysku energii wynosi 25 lat. Amerykanie zapewniają, że jakość ich modułów potwierdza rynek, a na warunkach gwarancji zwracany jest tylko 1 moduł na 20 tysięcy sprzedanych.

W przypadku systemu fotowoltaicznego Helix SunPower szacuje jego użyteczność aż na 40 lat. Przez „użyteczność” SunPower definiuje sytuację, gdy moduły pracują przynajmniej na 70 proc. swojej nominalnej mocy.

17 tys. wysokosprawnych ogniw fotowoltaicznych mającej siedzibę w Kalifornii firmy, ale należącej do francuskiego potentata paliwowego Total, wykorzystano w ubiegłym roku w napędzanym wyłącznie energią słoneczną samolocie SolarImpuls2 w misji przelotu dookoła świata.

Źródło: gramwzielone.pl