Zapytaj
o ofertę

Aktualności

Własna elektrownia słoneczna – inwestujmy w fotowoltaikę !

Ceny za energię elektryczną idą w górę, a co za tym idzie z roku na rok płacimy coraz wyższe rachunki za prąd. Nie dziwne więc, że zainteresowanie fotowoltaiką w ostatnim czasie strasznie wzrosło. Coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad własną elektrownią słoneczną. Pierwszym pytaniem, jakie rodzi się wówczas w głowie jest – Czy warto w to inwestować?

Wyróżniamy różne rodzaje inwestycji. Takie, które są nam niezbędne do życia, ale nie przynoszą wymiernych korzyści np. zakup mieszkania lub jego remont. Takie, które poprawiają nasz komfort życia, ale również nie zwracają się w czasie np. zakup wygodniejszego auta lub takie, które mają nam przynieść oszczędności lub zwiększyć zysk.

Własna elektrownia słoneczna

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną należy oczywiście do tej ostatniej grupy. Każda wydana złotówka na instalację fotowoltaiczną zacznie się zwracać od razu po uruchomieniu instalacji. Inwestowanie w instalację fotowoltaiczną w celach zarobkowych przy obecnych regulacjach (brak taryf gwarantowanych) przestało być opłacalnym interesem.

Natomiast w dalszym ciągu warto zainwestować w budowę takiej elektrowni, która pokryje nasze zapotrzebowanie, a więc możemy zarabiać na oszczędzaniu. System upustów zapewnia nam odbiór wprowadzonej energii do sieci w stosunku 1-0,8. To oznacza, że za każdą wprowadzoną 1 kWh, możemy pobrać 0,8 kWh. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu nie musi inwestować w drogie magazyny energii, ani martwić się co zrobić z produkowaną nadwyżką.

Jak dużo możemy zaoszczędzić i jak szybko inwestycja zacznie się zwracać?

To zależy od wielu czynników, ale przy sprzyjających warunkach udaje się zredukować rachunki za energię elektryczną nawet o 90%, a czas zwrotu inwestycji to 8 lat, co przy żywotności obecnych paneli na poziomie 20-30 lat jest bardzo dobrym wynikiem.

Jakie czynniki mają wpływ na czas zwrotu inwestycji?

1) Dotacja – różnego rodzaje dotacje na odnawialne źródła energii (w tym instalacje fotowoltaiczne) pozwalają znacząco skrócić czas zwrotu inwestycji. „Kowalski” może skorzystać z programu PROSUMENT otrzymując dotację w wysokości 40% kosztów kwalifikowanych, a na resztę kwoty otrzyma kredyt oprocentowany 1% w skali roku (do końca 2016 r.). Dla jednostek gminnych i firm co jakiś czas pojawiają się kolejne działania z Regionalnego Programu Operacyjnego (zależnie od województwa), które w drodze konkursu przydzielają dotację w wysokości nawet 85% kosztów inwestycyjnych.

2)  Zużycie energii– im większe zużycie energii tym czas zwrotu inwestycji jest krótszy.

3) Koszt kWh energii elektrycznej – im drożej kupujesz energię tym szybciej instalacja fotowoltaiczna spłaci się.

4) Rodzaj paneli – ma znaczący wpływ na koszt samej instalacji ale również na jej jakość. Czy warto oszczędzać na jakości tak ważnego elementu instalacji jak panele fotowoltaiczne? Jedni uznają, że różnica w cenie jest warta ryzyka, inni, że wolą bezpieczny wariant i produkty sprawdzonego producenta. My należymy do tego drugiego obozu i swoim klientom proponujemy produkty wysokiej jakości.

5) Rodzaj powierzchni, na której umieszczone mają zostać panele fotowoltaiczne – warunkuje to koszty związane z przygotowaniem podłoża, systemem montażowym czy w końcu ceną robocizny.

6) Usytuowanie względem stron świata – zamontowanie paneli fotowoltaicznych w taki sposób, aby skierowane były na południe zwiększa ilość produkowanej energii co przekłada się na zwiększenie oszczędności.

7) Bliskość sieci energetycznej – prace przyłączeniowe do sieci zależą od stopnia przygotowania inwestora i utrudnień czekających na instalatorów. Im prace łatwiejsze do wykonania i inwestor lepiej przygotował się do inwestycji tym koszty będą mniejsze.

Czy warto zatem zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Załóżmy, że jesteśmy właścicielem domu, który ogrzewany jest pompą ciepła, a roczne zużycie energii wynosi 7 000 kWh. Cena energii elektrycznej wraz z wszelkimi opłatami to 0,67 zł. Roczny rachunek za energię elektryczną wynosi 4 690 zł – tyle co dobre wczasy.

Uwzględniając zużycie produkowanej energii bez wprowadzania do sieci na poziomie 30% musielibyśmy wybudować instalację o mocy około 8 kW, która produkowałaby około 7 500 kWh rocznie. Taka produkcja pozwoliłaby na zredukowanie rachunku praktycznie do 0 zł. – Rocznie oszczędzamy zatem 4 600 zł!

Co z kosztami? Koszt 8 kW instalacji powinien wynieść około 6000 zł/1 kW, a więc około 48 000 zł. Biorąc udział w programie PROSUMENT możemy liczyć na 40% dotację. Odejmując podatek, który należy zapłacić od dotacji to kwota wsparcia wyniesie około 15 700 zł. Koszt zmniejsza się z 48 000 do 32 300 zł. Czas zwrotu inwestycji to 7 lat!

Co gdy prowadzimy działalność i nie przysługuje nam dotacja?

Są dwa wyjścia. Możemy otrzymać niskooprocentowany kredyt (2% w skali roku) lub wyłożyć własne środki.
Należy zadać sobie pytanie czy bardziej opłaca mi się trzymać 48 000 zł na lokacie 2,5% czy zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Zarobek z lokaty bankowej to 1200 zł rocznie. Oszczędność z 8 kW instalacji to 4 600 zł!  W przypadku kredytu na odnawialne źródła energii rata kredytu często pokrywa się z rachunkiem za prąd (zależnie od długości kredytu), a więc zamiast opłacać rachunki za energię elektryczną spłacamy kredyt, a po jego spłacie możemy cieszyć się z własnej elektrowni słonecznej, która generuje oszczędności.

Źródło: www.rynekinwestycji.pl