Zapytaj
o ofertę

Aktualności

Nowe zasady rozliczeń prosumenckich.

Zmiany w rozliczaniu nadprodukcji energii przez systemy prosumenckie, już od kliku miesięcy skupiały uwagę całego rynku. Poznaliśmy już klika koncepcji, jednakże aż do dnia wczorajszego nie było otrzymaliśmy jednoznacznej informacji czego dokładnie mamy się spodziewać.

Dnia 23.09.2021 roku odbył się wywiad prowadzony przez reportera Dziennika Gazety prawnej z Wiceminister Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnikiem ds. odnawialnych źródeł energii Ireneuszem Zyska.

Minister Zyska, potwierdził informacje, iż wszystkie instalacje prosumenckie, które rozpoczną pracę przed wprowadzeniem nowych zmian będą działać według poprzedniego systemu przez 15 lat od rozpoczęcia produkcji energii.

Choć nie znamy dokładnej daty wprowadzenia zmian, wiemy że, wejdą one w życie na początku lub w połowie następnego roku.

Jakie dokładnie będą zmiany? Niestety nie zostanie wprowadzony żaden model przejściowy o, który apelowało środowisko. Został potwierdzony sposób, który został ogłoszony jako pierwszy. Z różnicą w cenie po jakiej prosumeci będą odsprzedawać energię, której nie będą mogli wykorzystać na bieżąco. Dokładniej omówione pierwotne szczegóły nowego modelu rozliczania znajdą Państwo tutaj. Cena energii sprzedawanej nie będzie równa średniej cenie w poprzedniego kwartału, lecz prosumenci zostaną rozróżniani na tych ,,aktywnych” oraz pozostałych. Aktywni prosumenci mają być rozliczani według bieżącej ceny z rynku hurtowego, grupa ta ma korzystać z usług agregatorów, którzy będą skupiać wiele źródeł energii i świadczyć dodatkowe usługi energetyczne stając się pośrednikami między prosumentem a spółkami energetycznymi. Pozostali prosumenci będą sprzedawać energię po średniej cenie rynkowej z poprzedniego miesiąca.

Zmiany są argumentowe przeciążeniem sieci oraz potrzebą zredukowana tępa wzrostu liczby instalacji prosumenckich, które mają bezpośredni wpływ na stan sieci energetycznej.

Cały wywiad z Ministerem znajdą Państwo pod tym linkiem.