Zapytaj
o ofertę

Aktualności

Rekordowe ceny za energię elektryczną w Europie.

Giełdowa cena energii w Wielkiej Brytanii wieczorem 14.09.2021 roku za 1 MWh przekroczyła wartość 9300 zł/MWh.

Pomimo, iż w Europie środkowej średnia cena za 1MWh wynosiła tego samego wieczoru 168 euro co w porównaniu do stawek w naszym kraju, które osiągnęły wielkość 98 euro, może napawać optymizmem. Jednak cena ta ustanowiła nowy rekord co do wielkości w historii naszego kraju.

Zjawisko to ma swoją przyczynę między innymi w ciągle rosnących cenach gazu. Na ceny gazu jeden z największych wpływów ma polityka międzynarodowa różnych Państw towarzysząca powstaniu gazociągu Nord Stream 2.

W Polsce dostawy gazu są wyceniane na 305 zł/MWh również najwyższe w historii. Są one przeszło dziesięciokrotnie większe niż jeszcze rok temu latem. Choć Polska posiada spore rezerwy gazu nie tyczy się to naszych Europejskich sąsiadów, którzy takowych nie posiadają. Skutkować to może w przypadku kryzysu, potrzebą pomocą z naszej strony w ramach unijnego rozporządzeniu SoS.

W najbliższym czasie czeka nas sporo zmian dotyczących zarówno cen samej energii jak i regulacji prawnych ją obejmujących. Pierwsze zmiany zostały już przez nas poruszone w jednym z poprzednich artykułów. Zarówno Polska jak i Bruksela podejmują działania dotyczące zmiany polityki energetycznej czy zmienią nieprzychylne prognozy? Pozostaje nam czekać.